В: Кои са основните показатели, които дават информация за ефективността на климатика?
О: COP и EER показатели на климатиците
Коефициентът COP (Coefficient Of Performance) и EER (Energy Efficiency Ratio), които може да срещнете в паспорта на климатика, действително показват едно и също нещо – съотношението между отдаваната при отопление или съответно отнеманата при охлаждане топлинна мощност на климатика към консумираната от него електрическа енергия. Нормално се срещат стойности над 3, като при добрите климатици те достигат до 6-7. Това означава, че при определени условия, като външна температура +7 °C за отопление, при правилно оразмеряване на климатичната система, ако COP = 4, климатикът ще ви консумира 1kW електроенергия, а ще дава 4kW топлина. С падането на външната температура, ще намалява и мощността, която системата може да отдаде, т.е. COP при -15°C напр., няма да е 4, а примерно 2,5 и съответно при температура по-висока от +7°C, ще е по-висок от 4.
SCOP и SEER показатели на климатиците
В ЕС действа регламент, който задължава производителите да посочват така наречените сезонни коефициенти за преобразуване SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance) и SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio). Те отчитат факта, че Европа е разделена на три климатични зони – топла, умерена и студена и потребителите трябва да бъдат информирани за показателите за техните конкретни зони. България попада в умерената зона. Показателите се замерват не в една точка (както при COP и EER), a в целия диапазон от + 16°C до -10°C за умерената зона (за режим отопление).
Годишно електропотребление при ползването на уреда
Именно този показател дава представа за ефективността на уреда в реални условия, тъй като потребителят може бързо да пресметне колко пари ще му струва отоплението и охлаждането за един сезон.
Енергиен клас на климатиците
Mаксималният възможен клас можеше да бъде А. След 2013 етикетите показват SCOP/SEER и, в зависимост от тяхната стойност, енергийният клас може да достигне A+++.
Прочетете повече тук.